The Rutherglen Wine Show

The Rutherglen Agricultural Show

The Rutherglen Wine Show

The Rutherglen Agricultural Show

The Rutherglen Wine Show

The Rutherglen Agricultural Show

VACANCIES ON COMMITTEE

VACANCIES ON COMMITTEE

Nominations for vacancies on the Committee for the Rutherglen Agricultural Society Inc are invited from financial members (2017/18) for the following positions.

4 Ordinary Vacancies - 3 year term of office to retire in 2020

(Retiring Committee members:  Robert Potter, Ken Grantham, Graeme Fisher and Ashley Schmidt)

 

1 Extraordinary Vacancy - 2 year term of office to retire in 2019

(Resigned Committee  member:   Eric Lord)

Nomination forms are available from the Society’s offices in the Henderson Pavilion, High Street, Rutherglen and on our website www/rutherglenwineshow.com.au under the “Downloads” tab.

The Annual General Meeting where these vacancies will be filled is to be held on Wednesday, 21 June 2017 at 7.30 pm at the Henderson Pavilion.

Completed nomination forms may be lodged with the Secretary prior to the meeting or at the AGM.

ANNUAL GENERAL MEETING

Notice of Annual Meeting

 

Members of the Society are advised that the 2017 Annual Meeting of the Society will be held at the Henderson Pavilion, High Street, Rutherglen on Wednesday 21June 2017 commencing at 7.30pm.

 

Members may submit written Notices of Motion for consideration at the Annual Meeting.  These should be submitted by Monday 12 June to:

 

Secretary/Treasurer,

Rutherglen Agricultural Society Inc.

P.O. Box 106 Rutherglen Vic 3685

 

For further information contact the Secretary/Treasurer Geoff O’Dwyer on 0260 328 044 or mobile 0424 161 488

VAS COMPETITION WINNERS

RESULTS OF VAS NE REGION JUDGING

The regional judging for VAS competition class winners from 2016 Rutherglen Show was completed at Benalla on Sunday 30th April, with Rutherglen represented in Junior Ambassador, Cookery, Sewing, Patchwork, Knitting, Embroidery and Photography sections.

BIG CONGRATULATIONS to our talented winners:

v  Junior Ambassador – Rebecca McCluskey

v  Cookery – Carrot Cake – Helen Neil

v  Patchwork – Anne Bilston

v  Embroidery – Rosemary Boyd

Rebecca and Helen go on to the State Final to be held in Shepparton on 1 July and Anne and Rosemary to the Royal Melbourne Show in September.

2017/18 MEMBERSHIP & COMMITTEE ELECTION

MEMBERSHIP FOR 2017/2018 and AGM

 The Rutherglen Agricultural Society Inc.’s financial year ends on March 31 and as such this year’s membership covers the period 1 April 2017 to 31 March 2018.  We invite you to renew your membership or submit an application to join the Society as a Member.

 Renewal letters are being sent to current Members and an application for new membership is available on the website - see Downloads tab.

 Membership entitles you to:-

  • nominate to be a member of the Committee managing the affairs of the Society;
  • the right to attend and vote at the Annual General Meeting of the society,
  • the right to attend and vote at General Meetings of the Society; and
  • admission for you, your guest and 4 children under 16 years to the Annual Show.

 Committee Membership

The Committee is comprised of elected Members and manages the business of the Association.

 Applications for nomination to the Committee can be made by persons who have been financial Members for a minimum of ten (10) days prior to the ANNUAL GENERAL MEETING, which will be held on Wednesday, 21 June 2017 at 7.30 pm.

 We have one extraordinary vacancy and three other vacancies with current positions becoming vacant. Nomination form is available on the website - refer Downloads tab.

 

Any queries in regard to membership, Committee nominations or the activities of the Society may be directed to the Secretary/Treasurer.

 

Geoff O’Dwyer, Secretary/Treasurer

Phone:

(02) 6032 8044

PO Box 106, Rutherglen 3685

Mobile:

 0424 161 488

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

Website: www.rutherglenwineshow.com.au

Facsimile:

(02) 6032 9388

 

 

Wine Show 2017 Date

Hi everyone please note the following dates have now been confirmed for this year’s Rutherglen Wine Show.  Hope to see you there

 Judging:               Thursday 21/09/2017 – Tuesday 26/09/2017

Dinner:                 Thursday 28/09/2017

Public Tasting:   Friday 29/09/2017.  Evening

Wine Sale:           Sunday 01/10/2017

 Further details will be posted as we go along

 If you have any queries please give us a call.

MESSAGE FROM THE PRESIDENT

Message from Greg Lumby, President of Rutherglen Agricultural Society Inc.

CHANGE OF SOCIETY’S STAFF

After many years of dedicated service Mark Eltringham will be ceasing his employment with the Society as of 31 March.  The Committee recognises and thanks Mark and Zelma for their work during their employment and in the handover to the incoming staff.

The Society wishes to announce that Geoff O’Dwyer has been appointed as the new Secretary/Treasurer for Rutherglen Agricultural Society Inc. with responsibility for the presentation of the Wine Show, facility management and the Society’s administration, commencing 20 March 2017.

VACANCY ON SOCIETY COMMITTEE

Mr Eric Lord has resigned from the Committee effective 15 March 2017.  The 3 year term of office for this vacancy expires at the AGM in 2019.  Nominations from any current financial members are most welcome .

The Society’s financial year ends on 31 March and 4 current Committee Member positions are due for election at this year’s AGM, which will be held prior to 30 June.

IMPROVEMENTS TO HENDERSON PAVILION MEETING ROOM

The functionality and appearance of the meeting room at the Pavilion will be undertaking an upgrade in the coming months with the installation of second-hand kitchen benches and cupboards etc.

Our thanks go to Mrs Evelyn Alger for her very generous donation.

RUTHERGLEN SHOW RESULTS

RUTHERGLEN SHOW RESULTS - 2016

HUGE THANK YOU TO OUR SUPPORTERS

Despite the uncertainty caused by the wet weather and the resulting absence of the Horse Program, we are delighted with the results of this year’s Show.  We had a lovely sunny day, good crowds and lots of fun with the new events, good music, more sideshows, great vehicle, machinery and animal displays, helicopter rides and another fantastic display in the Pavilion.

We thank all our generous sponsors and volunteers who are key to the success of the Show.

SHOW WINNERS

SHOW GIRLS / SHOW BOYS

  • Nate Kuschert - Master Tiny Tot
  • Miley Kushart - Miss Tiny Tot
  • Portia Johnston - Junior Girls 6 – 9 years
  • Hamish Neil - Junior Boys 6 – 9 years
  • Tahlia Fisher - Junior Girls 10 – 12 years
  • Nick Stephens - Junior Boys 10 – 12 years
  • Tyneaka Roach - Intermediate Girls 13 - 16 years

 BUSH POETRY

Open – Dona McQueen

 TUG OF WAR

Seniors – 1st Rutherglen Scouts (Jason, Tim, Richard & Jess)

Juniors – Musketeers (Darcy, Curt, Ivan and James)

 

DOG HIGH JUMPING

Large Dogs – “Trigger” @ 6’3” – Darcy Williams

Medium Dogs – “Diesel” @ 6’2”– Brayden Field

Small Dogs – “Turbo” @ 2’10” – Sarah Trevaskis

 

NAIL DRIVING

Rachelle Enever (from 63 competitors)

 

FARM PRODUCE

Most Successful Cereal Exhibitor – Tim Jones

Most Successful Legume Exhibitor – Barry & June Fisher

Most Successful Hay Exhibitor – Burrabunnia Farming & Tim Jones

 

PRIME LAMBS

Gordon Fisher Memorial – Supermarket Class – Tim Jones

Andrew Campbell Memorial – Retail Trade – David & Karen Lieschke of Walla Walla

Norm Killeen Memorial – Champion & Reserve Champion Hoof – David & Karen Lieschke

 

FLEECES

Best Merino Fleece – David & Karen, Lieschke

 

POULTRY

OPEN

Large Birds

Best Light Breed Male and Female – Michael Costin

Best Heavy Breed Male – Michael Costin

Best Heavy Breed Female – Greg Vonarx

Champion Large Fowl – Michael Costin

Bantams

Best Softfeather Bantam –Male -  Michael Costin

Best Softfeather Bantam – Female – Greg Vonarx

Best Hardfeather Bantam – Male – Michael Costin

Best Hardfeather Bantam – Female – Greg Vonarx

Champion Bantam – Michael Costin

Waterfowl

Best Waterfowl – Greg Vonarx

Champion and Reserve Champion Birds of Show – Michael Costin

Most Successful Exhibitor – Michael Costin

 

JUNIORS

Best Bantam – Brock Finemore

Most Successful Exhibitor – Brock Finemore

 

 

PAVILION

 

MEN’S CAKE – Mark Chandler

 

MEN’S SAUCE – Fred Collins

 

FRUIT & VEGETABLES

Most Successful Exhibitor – Mary Dunn

 

CUT FLOWERS

Most Successful Exhibitor – Pam Smith

 

DECORATIVE ARRANGEMENTS

Open

Most Successful Exhibitor – Mary Dunn

Champion – Mary Dunn

Novice – ChampionMarlene Grantham

5 years & Under - ChampionPoppy Williams

8 years & Under - ChampionKatie Fisher

12 years & Under - ChampionJack Dunn

16 years & Under - ChampionHarry Dunn

 

POT PLANTS

Most Successful Exhibitor – Pam Smith

 

PRESERVES

Champion – Jacqui Hollier

Most Successful Exhibitor – Jacqui Hollier

 

JAMS & JELLIES

Champion – Carole Hollier

Most Successful Exhibitor – Carole Hollier

 

PICKLES & SAUCES

Champion – Val Shelley

Most Successful Exhibitor – Carole Hollier

 

JUNIOR COOKERY

10 years & Under

Champion – Jayden Arnold

Most Successful Exhibitor – Rose Fisher

13 years & Under

Champion – Charlie Williams

Most Successful Exhibitor – Charlie Williams

16 years & Under

Champion – Eilyse Bridge

 

COOKERY

Open

Champion – Tony Bassett

Most Successful Exhibitor – Glenice Campbell

 

ARTS & CRAFTS

Champion – Spinning & Weaving – Sandy Thornhill-Cole

Champion – Drawing & Painting –Mykelti Kotzur

Champion – Therese Curry

Most Successful Exhibitor – Anne Bilston

 

JUNIOR ARTS & CRAFTS

Pre-School, Preps, Yrs 1 & 2

Champion – Hamish Neil

Years 3 & 4

Champion – Nellie Linden

Most Successful Exhibitor – Violet Fisher

Years 5 & 6

Champion – Indhi Kotzue

Most Successful Exhibitor – Indhi Kotzur and Jack Dunn

Year 7

Champion – Harry Dunn

Most Successful Exhibitor – Harry Dunn

Year 8

Champion – Blair Hanson

Year 9

Champion – Lachlan Hendy

Most Successful Exhibitor – James White

Year 10

Champion – Mykelti Kotzur

Most Successful Exhibitor – Mykelti Kotzur

Year 11

Champion – Joss Battison

Year 12

Champion – Alicia Leahy

 

POSTER COMPETITION

Champion – Caitlin Somerville

 

DISTRICT NEEDLEWORK

Champion

Most Successful Exhibitor

 

OPEN NEEDLEWORK

Champion – Joy Nolan

Most Successful Exhibitor – Heather Williams

 

PHOTOGRAPHY

Outstanding Print – Jo Battison

Most Successful Exhibitor – Amber Ferere

 

JUNIOR PHOTOGRAPHY

Outstanding Print – Toby Robins

Most Successful Exhibitor (equal) – Lavinia Fisher / Jock Rogers / Candice Branel

 

VAS WINNERS – REGIONAL COMPETITION

Open

Fruit Cake – Glenice Campbell

Carrot Cake – Helen Neil

Sewing – Anne Bilston

Crochet – Margaret Jones

Patchwork – Anne Bilston

Knitting – Pauline Collins

Embroidery – Rosemary Boyd

Photography – Chelsea Weller

 

PUBLIC TASTING & AWARDS DINNER

 

 THE PUBLIC TASTING will be held on Friday 22 September - 6.30 pm. to 10 p.m.  Tickets MUST BE pre-purchased as places are limited.

THE AWARDS DINNER will be held on Thursday 21 September at the Rutherglen Memorial Hall.  Limited seating is available to members of the Public.  Please contact us if you with to attend.

Incorporating the:


Rutherglen Wine Show




Rutherglen Ag Show

Wine Show Major Sponsors

 

 

Rutherglen Agricultural Society
PO Box 106
RUTHERGLEN VIC 3685
Phone: 02 60 328 044
Fax: 02 60 329 388
Email: admin@rutherglenwineshow.com.au

© 2014. The Rutherglen Wine Show & The Rutherglen Agricultural Show.
Site Map